O mnie

Moje zdjęcie
jestem jaka jestem;) kto zna ten wie;)

środa, 20 kwietnia 2011

Co na śniadanie? Koniecznie czytanie!


Konferencja prasowa ,,Czytanie na śniadanie" w Domu Łaskiego przy Willi Decjusza.



Paweł Nadolski - białoruski poeta przebywający na stypendium w Polsce.

Kiedy czytamy literaturę piękną? Niektórzy w ciągu dnia, inni wieczorem do poduszki, tylko szczęśliwy mają szansę na oddanie się lekturze już o poranku. W Willi Decjusza jest inaczej, ponieważ ten salon humanistyczny od dawna gości znanych pisarzy z Polski i Europy.

15 kwietnia w Sali Błękitnej w Domu Łaskiego odbyła się konferencja ,,Czytanie na śniadanie, w której udział wzięli goszczący w willi twórcy oraz konsulowie z takich państw jak: Niemcy, Norwegia i Francja. Przedstawicielami salonu humanistycznego byli artyści reprezentujący wiele dziedzin sztuki:

* Marcin Bałczewski (autor postpowieści ,,W poszukiwaniu straconego miejsca)
* Paweł Nadolski (poeta białoruski, przebywający w Polsce jako stypendysta Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
* Agnes Ravatn (norweska dziennikarka i pisarka)
* Michael Roes ( niemiecki filmowiec)
* Nils Henrik Smith (norweski prozaik)
* Michael Wildenhain (niemiecki pisarz i reżyser)
* Michał Zygmunt(dziennikarz telewizyjny i prasowy, prozaik)
* Pavel Pelc(tłumacz literatury polskiej na język czeski przebywający na stypendium w Polsce)

Konferencja zgodnie z tematem -,,Czytanie na śniadanie rozpoczęła się wysłuchaniem odczytanych w kilku językach fragmentów felietonu Marcina Wilka o smakowitym tytule ,,Przystawki. Był również czas na dyskusje i rozmowy z twórcami, nie tylko na tematy kulturalne, ale również dotyczące sytuacji panujących w krajach, z których pochodzą.
-Wyjechałem z ojczyzny, żeby zajmować się pracą literacką. Nie jest łatwo dla dziennikarzy na Białorusi i nigdy nie było, bo nie ma swobody wypowiedzi zwłaszcza na tematy polityczne - mówi poeta Paweł Nadolski, absolwent dziennikarstwa na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie w Mińsku.

Podczas spotkanie nie zbrakło również omówienia projektów realizowanych przez Willę Decjusza w tym roku, czyli koncertów
z cyklu ,,Dziedzictwo Chopina, debaty Polsko-Brytyjskiego Okrągłego Stołu(12-13 maj), a także dziesiątej edycji Letniej Szkoły Wyszehradzkiej(3-16 lipiec). Po raz ósmy organizowany jest też konkurs o Polską Nagrodę im. Sergio Vieira de Mello dla osób
i stowarzyszeń pozarządowych wyróżniających się działaniami na rzecz pokojowego współistnienia społeczeństw, kultur oraz religii (zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz