Harcerski Ośrodek w Funce 23 września obchodził siedemdziesiąte piąte urodziny. Jak bardzo zmienił się na przestrzeni lat? Najlepiej dowiedzieć się składając wizytę
w Izbie Pamięci, po której odprowadza pan zajmujący się od wielu lat dokumentacją działalności tego miejsca. Co czeka na nas w Funce? Przede wszystkim Jezioro Charzykowskie
z atrakcjami wodnymi jak kajaki, żaglówki, rejsy statkiem badawczym, a także warsztaty w rzeźbie z drewna, ceramice, wiklinie oraz możliwości nauki strzelania z łuku. W okolicy położone są dwie miejscowości o nazwach budzących powszechny uśmiech, czyli Swornegacie i Męcikał. Niedaleko znajduje się też torfowisko, po którym spacer bez kaloszy nie jest najlepszym pomysłem, ale jak ktoś lubi podnoszące adrenalinę przygody powinien spróbować.
Po prostu … Funka!
Zachód Słońca przy pomoście nad Jeziorem Charzykowskim.
Z szpicem japońskim, który pilnuje hangaru w Funce.
Salutowanie załogi.
Rejs statkiem badawczym.
Pierwsze próby łucznicze.
O mnie
niedziela, 2 października 2011
sobota, 1 października 2011
,,Na zdrawe!”
Wyśmienite wina, mocna rakija, orzeźwiający tarator, szopska sałata, a do tego ciepłe morze, gorący piasek
i zabytki sprzed trzech tysięcy lat - taki obraz tworzy Bułgaria w telegraficznym skrócie. Niestety żadne słowa nie oddadzą w pełni widoków roztaczających się w miastach
i miasteczkach położonych tuż nad brzegiem Morza Czarnego.
Złotym miejscem na wypoczynek, w tym kraju są Złote Piaski, czyli drugi co do wielkości nadmorski kurort. Jego nazwa wzięła się od koloru piasku, który złoci tamtejsze plaże. W bliskim sąsiedztwie Złotych Piasków leży park przyrodniczy stanowiący idealne miejsce dla spacerowiczów szukających ochłody w cieniu drzew oraz ugaszenia pragnienia przy leśnych źródełkach. Na amatorów plażowania są miejsca z leżakami, a dla tych bardziej aktywnych boiska do siatkówki, wypożyczalnie motorówek, statki rejsowe bądź loty specjalnym balonem tuż nad morskim akwenem. Przy bardziej skalistym wybrzeżu dla zwolenników ,,pełnego” opalania wyznaczono fragment plaży dla nudystów. Ciekawym zabiegiem kosmetycznym jest oferowane, w tym kurorcie ,,fish spa” polegające na włożeniu nóg do akwarium, gdzie pływają małe rybki obgryzające martwy naskórek stóp.
W wolnej chwili warto wybrać się do pobliskiej Warny, gdzie czeka na nas polski akcent w postaci mauzoleum króla Władysława Warneńczyka, który zginął mają zaledwie dwadzieścia lat w czasie walk o wyzwolenie Bułgarii spod tureckiego panowania. Spacerując po warneńskich ulicach nie sposób ominąć drugą pod względem wielkości bułgarską świątynię, czyli katedralną cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy wykonaną w stylu bizantyjskim oraz ozdobioną wewnątrz pięknym ikonostasem. Decydując się na podróż komunikacją miejską można się lekko zdziwić, ponieważ biletów nie kupimy ani w kiosku, ani w automacie, ale u pani, która jest w każdym autobusie lub trolejbusie i pilnuje, aby każdy z podróżujących miał odpowiedni na dany przejazd bilet.
Dla miłośników dalszych wypraw, nie tylko w skali kilometrów, ale także lat idealne jest odwiedzenie Nesebyru. Miasto zostało założone na półwyspie przez Traków ponad 3 000 lat temu i było zwane Manabrią, a później Mesambrią. Obecnie można w nim można kupić wino wyrabiane według tradycyjnej i strzeżonej receptury zwane dokładnie tak jak jedna z pierwszych nazw dzisiejszego Nesebyru.
W trakcie spaceru po zaułkach ulic turyści często zapraszani są na degustacje rodzimych trunków. Przed zakupem wybranego wina warto skorzystać z takiego zaproszenia, ponieważ nie wszystkie są godne polecenia, choć smak jest rzeczą gustu, a o gustach jak wiadomo się nie dyskutuje…
Bułgaria stanowi raj dla smakoszy potraw bogatych w warzywa, owoce i ryby, które są tutaj wyjątkowo smacznie przyrządzane. Najbardziej słynnym daniem jest sałatka szopska oraz tarator (chłodnik z ogórkami, orzechami włoskimi i czosnkiem) wprost idealny na upalne dni. Dla osób preferujących mięsne potrawy można polecić kawarmę, która jest mieszaniną różnego rodzaju mięs smażonych z cebulą i przyprawami lub giuwecz, czyli duszone mięsne kawałki z warzywami.
Ten słoneczny kraj słynie także z tanich, ale zarazem dobrych win
i innych napojów wyskokowych. Dla miłośników mocniejszych trunków sprawdzi się wysokoprocentowa rakija, smakowo przypominająca brandy i przyrządzana głównie ze śliwek, choć istnieją różne jej odmiany wyprodukowane także z winogron i moreli. Zdecydowanie lżejszymi alkoholami są bułgarskie wina, których bogactwo smaków zaspokoi nawet największych koneserów. Piwosze pragnienie ugaszą regionalnymi piwami jak: Zagorka czy Astika.
Na straganach poza owocami, warzywami i rękodziełem goszczą również rozmaite przyprawy, kosmetyki z płatków róży oraz słodkie miody z dodatkiem migdałów, orzechów lub innych rozmaitości. Niestety często ceny dla obcokrajowców są zupełnie inne niż dla Bułgarów, więc … można się targować, co nie zawsze jest łatwym zadaniem lub wybrać na zakupy w towarzystwie znajomego Bułgara
i zapłacić znacznie mniej.
Nocą miasta przy wybrzeżu tętnią imprezowym życiem.
W dyskotekach są grane europejskie utwory, ale w niektórych lokalach można się bawić przy dźwiękach narodowej bułgarskiej muzyki.
Każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od tego czy chce szaleć na parkiecie, czy po prostu odpocząć po męczący dniu przy lampce wina, kuflu piwa lub kieliszku rakiji mówiąc po bułgarsku:
,,Na zdrawe!”.
Okazała meduza.
FISH SPA w Złotych Piaskach.
Warneńskie termy.
Kawarma.
Mauzoleum króla Władysława Warneńczyka.
Uliczki Nesebyru z charakterystycznymi wystającymi balkonami.
Bułgarski miód z migdałami.
Messembria(dawna nazwa Nesebyru).
Widok na Nesebyr.
Subskrybuj:
Posty (Atom)